Hotel de la Paiva - ParisHotel de la Paiva – Paris
[ 25 Av. des Champs-Élysées, 75008 Paris, France ]
... kliknij w foto aby powiększyć ...
... click on the pix to enlarge ...latach 1856 - 1866 hrabia Guido Henckel von Donnersmarck wybudował w Paryżu dla markizy La Paiva ekskluzywny dom na Polach Elizejskich nr 25 (obecnie Hotel De La Paiva). Był on dziełem francuskiego architekta i archeologa Pierre Manguin. Na pierwszym piętrze znajdowały się prywatne apartamenty markizy, m.in. luksusowa łazienka w stylu mauretańskim, wyłożona ceramiką z Delf i agatem, w której stała wanna z posrebrzanego brązu. Dla Guido był zarezerwowany salon wykończony czarną gruszą, z bardzo bogatą ornamentyką.... kliknij w foto aby powiększyć ...
... click on the pix to enlarge ...Nad rzeźbionymi elementami domu pracowali rzeźbiarze: Léon Cugnot, 

Eugène Delaplanche, Eugène Legrain, Ernest Carrier-Belleuse i Jules Dalou. 

Dom sławny jest z m.in. rzeźbionych schodów zbudowanych z żółtego onyxu (chyba jedyne takie na całym świecie). 


... kliknij w foto aby powiększyć ...
... click on the pix to enlarge ...

w tej wannie kapali się zarówno markiza La Paiva 
jak i Hrabia Guido Henckel von DonnersmarckTa nowa siedziba jednej z najsłynniejszych kobiet tamtych czasów szybko stała się miejscem spotkań śmietanki towarzyskiej / kulturalnej Paryża i Europy. Stałymi bywalcami byli: Eugene Delacroix – malarz, Auber – kompozytor, Teofil Gautier, Edmund i Jules de Goncourt, Emil Augier (autor dramatyczny, poeta), Paul Baudry (malarz), Alexander Cabanel (prof. Akademii Sztuk Pieknych w Paryżu), Pradier (znany rzeźbiarz), Ernest Hebert (malarz francuski), Emile de Girardin, Roqueplan (francuski malarz i litograf), Du Summerard (francuski archeolog i kolekcjoner sztuki), Paul Lacroix, Gustave Flaubert, Helmut Karl Bernhard von Moltke (baron, pruski feldmarszałek), dyplomaci, artyści, literaci. 

... kliknij w foto aby powiększyć ...
... click on the pix to enlarge ...W 1870 roku, Guido wywiózł La Paivę do zamku w Świerklańcu, bojąc się o jej życie (była przez Francuzów posądzana o szpiegostwo). W 1971 roku Hrabia Guido i Markiza La Paiva się wreszcie i wyjechali do Świerklańca na zawsze prawie. Od roku 1869 trwała już budowa pałacu zwanego potem „mały wersal”

W 1900 roku – Hrabia Donnersmarck sprzedał tą luksusową rezydencję pod adresem - 25 Av. des Champs-Élysées, 75008 Paris, a nowi właściciele otworzyli tam pierwszą restaurację i luksusowy hotel na Polach Elizejskich.

... kliknij w foto aby powiększyć ...
... click on the pix to enlarge ...

... kliknij w foto aby powiększyć ...
... click on the pix to enlarge ...

Hotel de la Paiva na filmikach z YouTube:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz