KOPALNIE - HUTY





Książę Guido Henckel von Donnersmarck 
był właścicielem wielu hut, kopalń, itp.






W 1848 roku w wieku 18 lat, za 60 tys. talarów, wykupił od ojca dobra alodialne, w skład których wchodziły m.in. część ziem, kopalni i hut Górnego Śląska. Zlikwidował hipotekę, jaka ciążyła nad jego posiadłościami (kilkaset tys. talarów) i wszedł w posiadanie tak znaczących wówczas obiektów jak m.in.: kopalnie węgla kamiennego Concordiagrube w Zabrzu, Karsten-Centrumgrube w Bytomiu, Andalusiagrube w Piekarach Śląskich oraz kopalnie rud cynku: Mathildegrube, Ceciliegrube, Scharleygrube oraz Bethlen-Falva hütte i Deutschlandgrube w Świętochłowicach czy huta cynku Thurzohütte.

W 1853 roku założył pierwszą na Dolnym i Górnym Śląsku spółkę akcyjną o nazwie: Śląskie Kopalnie i Cynkownie z siedzibą w Lipinach / Świętochłowice na Śląsku. W tym samym roku uruchomił Donnersmarckhütte, w Zabrzu zaś w 1855 uruchomił Guidogrube także Zabrzu. Inne jego zakłady to Schlesiengrube w Chropaczowie, Donnersmarckgrube oraz Guidottohütte w Chwałowicach, a w sąsiednich Jankowicach znajduje się inna jego kopalnia Blüchersachtegrube.





Inwestował także w Zagłębiu Ruhry, Sardynii, Francji i na Morawach. W Kaletach założył celulozownię, później papiernię, którą z czasem połączył z podobnymi zakładami w Dąbiu k. Szczecina. W Szczecinie wybudował także hutę Kraft, gdzie drogą morską sprowadzał surówkę metaliczną. Posiadał także trzy gorzelnie i trzy tartaki.

W roku 1863 zainwestował także w Rosji, gdzie zakupił kopalnie. W 1868 uruchomił walcownię w hucie w Morawskiej Ostrawie.



... kliknij w foto aby powiększyć ...
... click on the pix to enlarge ...



kryta pływalnia dla hutników Donnersmarckhutte w Zabrzu
Hrabia Guido obdarzał swych pracowników rzeczami 
niezwykle rzadko spotykanymi w tamtych czasach :-)))))












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz