KOŚCIÓŁ I MAUZOLEUM




... kliknij w foto aby powiększyć ...
... click on the pix to enlarge ...



Świerklaniec jest niewielką miejscowością, położoną kilka kilometrów na zachód od Tarnowskich Gór. W jej wschodniej części znajduje się obszerny zbiornik wodny – Jezioro Świerklaniec - do którego od zachodu przylega wielohektarowy park, otaczający niegdyś słynny pałac – siedzibę rodu Henckel von Donnersmarck, który władał miastem Tarnowskie Góry i Świerklaniec już w XVII wieku.




Przez długie lata ich miejscową rezydencją był dawny zamek piastowski, przebudowany ok. 1855 r. W latach 1870-73 hrabia Guido Henckel von Donnersmarck wzniósł, w centrum parku nowy, majestatyczny pałac (wg proj. Hectora Lefuela), który zyskał sławę „małego Wersalu”. Zamek i pałac istniały do 1945 roku kiedy to zostały splondrowane i spalone. W latach ’60 natomiast ruiny zrównano z ziemią. Na terenie parku zachowały się jednak nieliczne obiekty dawnego kompleksu przypałacowego, ze słynnym tzw. ‘Pałacem Kawalera’ czy kościołem.





Kościół i kaplicę grobową rodu Donnersmarck zbudowano w północnej części parku / posiadłości w latach 1895-1897 według projektu architekta pochodzącego z Pszczyny - Juliusa Raschdorffa, który wzorował się na berlińskiej świątyni Monbijou.





Kościół został połączony przez krużganek z kaplicą grobową. Jest to budowla neogotycka, którą wieńczy miedziana figura anioła pokoju. W mauzoleum pochowano m.in. budowniczego „małego Wersalu”, Guido Henckel von Donnersmarck.




w oddali po lewej widać zamek


Ze starego mauzoleum przy zamku pozostały tylko resztki murów, ostatnią osobą pochowaną w tym obiekcie była markiza de Paiva - pierwsza żona księcia Guido Henckel von Donnersmarck.

W 1933r. w nowym Mauzoleum przy kościele w parku pochowana została Księżna Katarzyna Slepcov, druga żona księcia Guido H.v Donnersmarck, gdzie spoczywa do dzisiaj. 







... kliknij w foto aby powiększyć ...
... click on the pix to enlarge ...

 
zniszczony po wojnie kościół


a świadkowie pamiętają co się tam wyrabiało za władzy komuchów



 
 
 
 
 
 

mauzoleum z aniołem na szczycie dachu, w którym ponoć nadal spoczywają  
(choć wiadomo, że po wojnie lokalna hołota splondrowała to miejsce !!):

Książę Guido Georg Friedrich Erdmann Heinrich Adalbert Henckel von Donnersmarck
* druga żona Księcia - Katarzyna Slepcow
* i może ktoś jeszcze ??

... aż ciary po plecach przebiegają na myśl, że czerwone śmiecie czyli tzw. władze wczesnego PRL chciały to miejsce totalnie zniszczyć, poniżyć, pohańbić, zniesławić, splugawić - słowem - ZBEZCZEŚCIĆ (jak wszystko dookoła) i zrobić z mauzoleum szalet parkowy.



drzwi / wrota do mauzoleum

tylna ściana mauzoleum



wnętrze mauzoleum gdzie podobno spoczywa 
Książę Guido i jego druga żona Księżna Katarzyna Slepcov


PostScriptum
... świadkowie, którzy widzieli ten kościółek w ohydnych komuna-czasach - kiedy był ruiną - świadczą, że KRYPTY BYŁY PUSTE !!? Jest zatem raczej pewne, że nie ma tam dzisiaj nic jeno zamurowane, puste krypty. Lokalna komuch hołota wyrzuciła gdzieś zwłoki Księcia i Księżnej tak samo jak szacownych obywateli wolnego Śląska i Polski, których pochowano niegdyś w mauzoleum przy zamku.

- oto jeden z takich świadków - - - - >>




... kliknij w foto aby powiększyć ...
... click on the pix to enlarge ...

 




wnętrze kościoła - także splondrowane całkowicie po wojnie

 




stary plan posiadłości

1 - Stary Zamek
2 - Zajazd 
3 - Stajnia 
4 - Folwark 
5 - Nowy Zamek "Mały Wersal" 
6 - Gazownia i dźwig!!! 
7 - Ogrodnictwo (?) 
8 - Kaplica i mauzoleum










ODPOWIEDZIALNY ZA ZNISZCZENIA:

czytaj:










1 komentarz:

  1. Bylem tam za łebka ... strasznie tam wyglądało ... 1976 -1981 Mieszkaniec Świerklańca ...

    OdpowiedzUsuń